Czy pokrzywdzony musi zeznawać przeciwko osobom najbliższym ?

Podczas przesłuchania w Prokuraturze lub w Sądzie każda osoba występująca w charakterze świadka jest pytana o „stosunek do podejrzanego/oskarżonego”. Takie pytanie ma na celu, ustalenie czy danej osobie przysługuje prawo do odmowy składania zeznań z uwagi na bliskość relacji rodzinnych.

Przez osobę najbliższa zgodnie z art. 115 k.k. należy rozumieć:

  • małżonka i były małżonka;

  • konkubenta, czyli osobę pozostającą we wspólnym pożyciu – w doktrynie wskazuje się, że o wspólnym pożyciu można mówić w przypadku trwałego związku osób, mieszkających razem, prowadzących wspólnie gospodarstwo domowe, pomiędzy którymi wytworzyła się określona więź psychiczna,

  • matkę

  • męża matki (ojczyma);

  • ojca

  • żonę ojca (macochę);

  • dziadków;

  • babcie;

  • teściów;

  • rodzeństwo małżonka;

  • dzieci małżonka z wcześniejszych związków;

  • rodzeństwo;

  • małżonków rodzeństwa;

  • małżonków dzieci;

  • wnuczków.

Zgodnie z kodeksem karnym do zakresu osób najbliższych nie należą:

  • rodzeństwo rodziców (wujowie, stryjowie, ciotki i stryjenki);

  • małżonkowie rodzeństwa małżonka;

  • dzieci rodzeństwa;

  • dzieci ze wcześniejszych związków małżonków dzieci.

W przypadku, gdy podejrzany/oskarżony należy do kręgu osób najbliższych dany świadek przed przesłuchaniem powinien zostać pouczony przez organ przesłuchujący o prawie do odmowy zeznań. W takim przypadku dana osoba powinna się zastanowić, czy chce zeznawać, czy woli przemilczeć znane jest fakty. Ostatnim momentem do zgłoszenia odmowy zeznań jest chwila przed pierwszym przesłuchaniem w Sądzie. Warto zasygnalizować, iż nie można z tego uprawnienia skorzystać w trakcie przesłuchania. W przypadku, gdy dany świadek zeznawał w toku postępowania przygotowawczego, chce wycofać z tego, to powinien to zasygnalizować przed Sądem. Protokoły, w których zostało zapisane to, co dany świadek mówił przed Policją lub Prokuraturą, od tej chwili nie będą stanowiły dowodu zgodnie z art. 186 § 1 k.p.k.

Warto zaznaczyć, iż w sprawach, w których występuje kilku oskarżonych, a tylko jeden z nich jest osobą najbliższą dla świadka, to dany świadek odmawiający zeznań wobec jednego oskarżonego, musi zeznawać wobec pozostałych, pomijając kwestie dotyczące bliskiego.

Aplikant adwokacki Sylwia Winiarska – e – mail: winiarska@adwokat-stelmaszczyk.pl,  nr tel. kom. +48 697 053 659 lub tel./fax +48 22 629 00 36

Adwokat Mariusz Stelmaszczyk – e -mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl, nr tel. kom. +48 697 053 659 lub tel./fax +48 22 629 00 36

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • Poleć
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • LinkedIn
  • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy pokrzywdzony musi zeznawać przeciwko osobom najbliższym ?

  1. Sylwia Winiarska pisze:

    Drodzy Czytelnicy,
    zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
    Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
    Pozdrawiam,
    aplikant adwokacki Sylwia Winiarska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ cztery = 7

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>