Pokrzywdzonemu zawsze zależy na jak najszybszym zakończeniu postępowania i ukaraniu sprawcy przestępstwa. Z tych względów w niniejszym artykule opiszę działania, które może podjąć pokrzywdzony, a które mogą wpłynąć na szybkość prowadzenia postępowania przygotowawczego.
Jako pokrzywdzony w wyniku wypadku drogowego w świetle art. 315 k.p.k. masz prawo na etapie postępowania przygotowawczego składać wnioski w celu przeprowadzenia konkretnych czynności podczas postępowania przygotowawczego. Oczywiście takie wnioski są również dopuszczalne na etapie postępowania sądowego, jednakże z uwagi na szybkość zakończenia postępowania najlepiej złożyć je w momencie, gdy sprawę prowadzi Policja, bądź Prokuratura.
W odniesieniu do przestępstwa spowodowania wypadku drogowego, czy wykroczenia spowodowania niebezpieczeństwa w ruchu drogowym pokrzywdzony może złożyć następujące wnioski dowodowe:
-
wniosek o przesłuchanie świadka wypadku drogowego,
-
wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków,
-
wniosek o przeprowadzenie eksperymentu procesowego.
Warto wskazać, iż przedmiotowe wnioski pokrzywdzony może złożyć bądź ustnie do protokołu, bądź też pisemnie. Z mojej praktyki wynika jednakże, że korzystniejsze jest złożenie wniosku w formie pisemnej. W takim przypadku organ postępowania będzie mógł zapoznać się z argumentacją dotyczą przeprowadzenia zawnioskowanego dowodu. W kolejnym artykule szczegółowo omówię co powinien zawierać każdy z w/w wniosków.
W przypadku złożenia wniosku dowodowego pokrzywdzony zostanie na podstawie art. 318 k.p.k. powiadomiony o przeprowadzonej czynności. W przypadku eksperymentu procesowe, czy przesłuchania świadka będzie przysługiwało mu uprawnienie do zapoznania się z protokołami przeprowadzonych czynności dowodowych.
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk– e -mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl, nr tel. kom. +48 697 053 659