Czym jest zakaz zbliżania i zakaz kontaktowania się?

Z artykułu Czym jest zakaz zbliżania i zakaz kontaktowania się przy przestępstwie stalkingu? dowiesz się:

  • czym jest środek karny w postaci zakazu zbliżania się
  • czym jest środek karny w postaci zakaz kontaktowania się
  • kiedy i na jaki okres sąd może orzec zakaz zbliżania i kontaktowania się

Pokrzywdzony w sprawie o przestępstwo stalkingu może domagać się orzeczenia zakazu zbliżania oraz zakazu kontaktowania się ze strony sprawcy przestępstwa. Obydwa zakazy mają na celu ochronę osoby pokrzywdzonej przestępstwem stalkingu, ponadto mają na celu uniemożliwienie popełnienia przez stalkera ponownie przestępstwa na szkodę pokrzywdzonego.

Zakaz zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzonym jako środek karny jest orzekany na okres od 1 roku do lat 15.

Czym jest zakaz zbliżania i zakaz kontaktowania się przy przestępstwie stalkingu?

Zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym jest środkiem karnym uregulowanym w art. 41a kk. Polega na tym, że sprawca przestępstwa ma zakaz kontaktowania się w jakikolwiek sposób z pokrzywdzonym, a więc zarówno osobiście, ale również za pośrednictwem porozumiewania się na odległość tj. za pośrednictwem internetu, wiadomości sms, telefonowania.

Zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego – podobnie jak zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym jest środkiem karnym uregulowanym w art. 41a kk. Może zostać orzeczony niezależnie od zakazu kontaktowania się z określonymi osobami.

Czym jest zakaz zbliżania i zakaz kontaktowania się?

Stosując zakaz zbliżania się należy wskazać odległość od pokrzywdzonego, którą skazany obowiązany jest zachować. Zazwyczaj odległość ta określana jest w metrach, tj. Prokurator/Sąd stosując zakaz zbliżania się wskazuje odległość np. 400 metrów, jaką sprawca musi zachować.

Jak uzyskać zakaz zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzonym?

Pokrzywdzony w celu ochronny swoich praw może już na etapie postępowania przygotowawczego złożyć do Prokuratora wniosek o zastosowanie środków zapobiegawczych, którymi są zakaz zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzonym. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia pokrzywdzonego, ponieważ nie musi czekać na wyrok Sadu, który orzeknie w/w środki karne, ale może zabezpieczyć swoje prawa już w trakcie toczącego się postępowania.

Co w przypadku gdy sprawca stalkingu łamie orzeczony wobec niego zakaz?

Niezastosowanie się przez sprawcę przestępstwa stalkingu do orzeczonego przez Sąd środka karnego w postaci zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego oraz zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym stanowi przestępstwo uregulowane w art. 244 kk, które zagrożone jest kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


osiem × = 48