Dlaczego warto złożyć zawiadomienie o przestępstwie?

Do napisania artykułu Dlaczego warto złożyć zawiadomienie o przestępstwie? skłoniło mnie pytanie czytelniczki bloga – „… popełniono przestępstwo przemocy domowej względem mojej mamy, czy powinna złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (..) jakie są argumenty za wniesieniem zawiadomienia ?…„. W związku z tym z tego artykułu dowiesz się jakie są najważniejsze powody, dla których warto jest zgłosić odpowiedniemu organowi fakt podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Niestety w dzisiejszych czasach coraz częściej pokrzywdzeni przestępstwem nie składają zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jest to spowodowane wieloma czynnikami takimi jak:

 1. wstyd przed ujawnieniem organom postępowania przygotowawczego okoliczności przestępstwa,
 2. obawa przed sprawcą przestępstwa,
 3. niska wartość szkody wyrządzonej przestępstwem,
 4. mały próg wykrywalności przestępstw,
 5. nieznajomości procedury karnej oraz praw w postępowaniu karnym,
 6. brak czasu na zgłoszenie odpowiednim organom zawiadomienia.

Dlaczego warto złożyć zawiadomienie o przestępstwie?

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż istnieją 3 podstawowe argumenty, które przemawiają za złożeniem zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa:

 1. składając zawiadomienie sprawca czynu może zostać wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności karnej,
 2. składając zawiadomienie pokrzywdzony może uzyskać naprawienie szkody,
 3. składając zawiadomienie pokrzywdzony może uchronić się przed dalszymi przestępstwami popełnianymi na jego szkodę.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż po złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pokrzywdzony może czynnie brać udział w prowadzonym postępowaniu. Osobie takiej przysługuje inicjatywa dowodowa – może złożyć wniosek o przesłuchanie określonych świadków, czy też przeprowadzenie dowodów z dokumentów. Jest również informowany o najważniejszych decyzjach organu – takich jak – postanowienie o wszczęciu dochodzenia/śledztwa, postanowieniu o umorzeniu dochodzenia/śledztwa. Pokrzywdzony może również czynnie wziąć udział w przesłuchaniu podejrzanego, czy świadka.

Podkreślenia wymaga fakt, iż inicjatywa w złożeniu zawiadomienia może doprowadzić do uzyskania odszkodowania za szkody majątkowe oraz zadośćuczynienia za krzywdę. Podkreślenia wymaga fakt, iż w postępowaniu karnym pokrzywdzonemu przysługuje szereg uprawnień o charakterze kompensacyjnym:

 • na podstawie art. 46 k.k. obowiązek naprawienia szkody,
 • na podstawie art. 46 k.k. zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,
 • na podstawie art. 46 k.k. nawiązka,
 • na podstawie art. 39 pkt 7 k.k. świadczenie pieniężne.

Często zdarzają się przypadki, w których na szkodę pokrzywdzonego zostało popełnione przestępstwa z zastosowaniem przemocy. W takim przypadku złożenie zawiadomienie może ułatwić odzyskać zachwianą pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. Uzyskanie pomocy ze strony Policji, Prokuratora czy Sądu pozwoli także przełamać strach przed sprawcą. Zgłoszenie zawiadomienia może również zagwarantować uzyskanie – zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego sprawcy przestępstwa, jak również nakaz opuszczenia przez sprawcę miejsca zamieszkania.

Reasumując, należy wskazać, iż zgłoszenie zawiadomienia nigdy nie pogorszy sytuacji pokrzywdzonego, może zapewnić pokrzywdzonemu ochronę praw, jak również ułatwi uzyskać szybką i skuteczną pomoc ze strony Policji, czy innych instytucji. Nie można się bać zgłoszenia Policji lub Prokuraturze zawiadomienia, gdyż taka postawa umacnia świadomość bezkarności u sprawców przestępstw.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Dlaczego warto złożyć zawiadomienie o przestępstwie?

 1. Sylwia Winiarska pisze:

  Drodzy Czytelnicy,
  zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam,
  aplikant adwokacki Sylwia Winiarska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


dziewięć − = 6