Jak doprowadzić do szybkiego zakończenia dochodzenia?

Z tego artykułu Jak doprowadzić do szybkiego zakończenia dochodzenia? dowiesz się jakie działania jako pokrzywdzony powinieneś podjąć, aby doprowadzić do szybkiego zakończenia postępowania przygotowawczego, tj. śledztwa lub dochodzenia.

Pokrzywdzonemu zawsze zależy na jak najszybszym zakończeniu postępowania i ukaraniu sprawcy przestępstwa. Z tych względów w niniejszym artykule zostanie poruszona kwestia działań, które może podjąć pokrzywdzony, które mogą wpłynąć na szybkość prowadzenia postępowania przygotowawczego.

Jak doprowadzić do szybkiego zakończenia dochodzenia?

Aby doprowadzić do szybkiego postawienia sprawcy zarzutu popełnienia przestępstwa warto dostosować się do niżej wskazanych rad:

 1. Przed złożeniem zawiadomienia o możliwości popełnienia przypomnij sobie jak wyglądał przebieg wydarzeń, który doprowadził do zaistnienia przestępstwa. Warto w takiej sytuacji sporządzić pisemne zawiadomienie podejrzeniu popełnienia przestępstwa, który będzie zawierał opis najistotniejszych okoliczności zdarzenia. W sytuacji, gdy składasz ustne zawiadomienie, poproś o załączenie do protokołu przesłuchania wcześniej przygotowanego pisemnego zawiadomienia.

 2. Najszybszym sposobem zainicjowania postępowania jest ustne złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w Prokuraturze lub Policji. Dzięki takiemu działaniu pokrzywdzony od razy zostanie przesłuchany w charakterze świadka. Z mojej praktyki wynika, iż składając zawiadomienie w formie pisemnej Policjant lub Prokurator przesłucha Ciebie w późniejszym terminie ( ok. 2 – 3 tygodnie od złożenia zawiadomienia).

 3. W zawiadomieniu o przestępstwie oraz w trakcie przesłuchania w charakterze świadka możesz sformułować wnioski dowodowe – przykładowo wnieść o przesłuchanie określonych świadków. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule Jakie wnioski dowodowe można złożyć w postępowaniu przygotowawczym ?”.

 4. W czasie przesłuchania w charakterze świadka warto podać swój numer telefonu. Takie działanie umożliwi organom nawiązanie szybkiego kontaktu.

 5. Wskazując świadków podaj ich imiona nazwiska, adresy zamieszkania oraz telefony kontaktowe. Dzięki podaniu numerów telefonów Policjant prowadzący będzie mógł wezwać telefonicznie wskazanych świadków.

 6. Warto na termin przesłuchania zabrać ze sobą dokumenty, które mogą być wykorzystane jako dowód w sprawie – zaświadczenia lekarskie, umowy itp. Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą oryginałów oraz ksera dokumentów. W takiej sytuacji okaż oryginał dokumentu i poproś o dołączenie do protokołu ksera dokumentów.

 7. Jeżeli zapomniałeś o jakiś ważnych okolicznościach zdarzenia, których nie podałeś w czasie składania zeznań, nie należy czekać na wezwanie organu ścigania. W takiej sytuacji możesz zgłosić wniosek o ponowne przesłuchanie w charakterze świadka.

 8. Nie warto być biernym! W sytuacji, gdy jest prowadzone postępowanie warto kontrolować na jakim jest etapie. W takiej sytuacji możesz skontaktować się telefonicznie z organem ścigania, który z pewnością udzieli informacji na jakim etapie jest postępowanie przygotowawcze oraz jakie czynności będą podejmowane. Korzystne jest również składanie pism ponaglających do Prokuratora, jak również Policji.

 9. W przypadku nieuzasadnionej bezczynności Prokuratora lub Policji złóż skargę na przewlekłość postępowania przygotowawczego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Co można zrobić, gdy dochodzenie / śledztwo trwa zbyt długo ?”.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Jak doprowadzić do szybkiego zakończenia dochodzenia?

 1. Sylwia Winiarska pisze:

  Drodzy Czytelnicy,
  zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam,
  aplikant adwokacki Sylwia Winiarska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


2 + trzy =