Jak zawiadomić o przestępstwie stalkingu?

Z tego artykułu Jak zawiadomić o przestępstwie stalkingu? dowiesz się:

  • Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie stalkingu?
  • Jak powinno wyglądać zawiadomienie o stalkingu?
  • Jakie są rodzaje dowodów w sprawie o stalking?

Jak zawiadomić o przestępstwie stalkingu?

Osoba, która padła ofiarą przestępstwa stalkingu, aby pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności karnej musi złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie o przestępstwie można złożyć na Policji lub w Prokuraturze.

Przepisy Kodeksu postępowania karnego nie precyzują w jakiej formie należy złożyć zawiadomienie o przestępstwie, stąd może być złożone w formie pisemnej, jaki i ustnej.

Osobiście doradzamy złożenie zawiadomienia pisemnie, ponieważ osoba pokrzywdzona będzie mogła na chłodno przemyśleć i opisać wszystkie zachowania, jakich stalker dopuścił się wobec niej, a które wypełniają znamiona przestępstwa stalkingu. Składając ustne zawiadomienie jest ryzyko, że pewne szczegóły mogą umknąć pokrzywdzonemu, a które to okoliczności mogą mieć kluczowe znaczenie w kwestii pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności karnej.

W zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa stalkingu, należy wskazać dowody, potwierdzające że sprawca dopuścił się zarzucanego mu czynu. Ważne jest, aby pokrzywdzony jeszcze przed złożeniem zawiadomienia zabezpieczył dowody, np. zachował wszelkie sms-y, maile, wiadomości wysyłanych za pomocą portali społecznościowych. W sprawie o przestępstwo stalkingu zazwyczaj będą, to:

– dowód z zeznań świadków

Jednym z najczęściej przeprowadzonych dowodów w toku postępowania przygotowawczego jest dowód z zeznań świadka. We wniosku o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka należy podać:

  • imię i nazwisko świadka,
  • adres zamieszkania świadka,
  • numer telefonu do świadka,
  • okoliczność, na jaką powołujemy świadka.

– dowód z dokumentów

Najczęściej w procesie karnym przeprowadzone są dowody z dokumentów urzędowych (decyzje organów) oraz prywatne ( prywatna opinia, listy, sms, e -maile).

– dowód z nagrań

Nagrania te mogą pochodzić z monitoringu, telefonu, czy też dyktafonu. Dołączając nagranie do wniosku pamiętaj, by wcześniej nagrać je na nośnik danych – płytę CD, pamięć pen drive. Zwróć również uwagę na to, by nie modyfikować nagrania i dokonać jego zapisu na nośniku danych w pełnej wersji, bez przycięć i skracania. Pamiętaj również, by zachować urządzenie, które zostało użyte do dokonania zapisu, gdyż Prokurator lub Policja mogą chcieć dołączyć je do materiału dowodowego.

Po złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pokrzywdzony może czynnie brać udział w prowadzonym postępowaniu. Osobie takiej przysługuje inicjatywa dowodowa – może złożyć wniosek o przesłuchanie określonych świadków, czy też przeprowadzenie dowodów z dokumentów. Jest również informowany o najważniejszych decyzjach organu – takich jak – postanowienie o wszczęciu dochodzenia/śledztwa, postanowieniu o umorzeniu dochodzenia/śledztwa. Pokrzywdzony może również czynnie wziąć udział w przesłuchaniu podejrzanego, czy świadka.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


dwa − 1 =