Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?

Z artykułu Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie? dowiesz się w jaki sposób możesz złożyć zawiadomienie o przestępstwie oraz gdzie należy się udać aby złożyć zawiadomienie.

Każda osoba, w tym także pokrzywdzony, w przypadku posiadania informacji o przestępstwie może złożyć zawiadomienie o przestępstwie. Często jednak osoba, wobec której popełniono przestępstwo na jej szkodę lub bezpośredni świadek zdarzenia nie wie co ma w takiej sytuacji zrobić. Z tych względów w tym artykule zostanie opisane sposoby złożenia zawiadomienia o przestępstwie.

Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż w przypadku, gdy posiadasz informacje o popełnieniu przestępstwa powinieneś udać się do najbliższego komisariatu Policji lub Prokuratury. Na miejscu będziesz mógł złożyć zawiadomienie ustnie i w takim przypadku zostaniesz od razu przesłuchany w charakterze świadka. Ustne złożenie zawiado­mienia polega na opowiedzeniu osobie przesłuchującej o całym wydarze­niu. Zarówno zawiadomienie, jak i przesłuchanie zostaną zapisane w protokole, który wypełnia osoba przesłuchująca. Na koniec protokół musi zostać podpisany przez Ciebie.

Możesz również złożyć zawiadomienie w formie pisemnej w biurze podawczym Policji lub Prokuratury. W takim przypadku będziesz w późniejszym etapie postępowania przygotowawczego przesłuchany w charakterze świadka. Taki sposób złożenia zawiadomienia o przestępstwie jest bardziej korzystny w sprawach skomplikowanych. W takim przypadku, będziesz mógł na spokojnie przygotować wszystkie dokumenty i informacje, które będziesz chciał przekazać organom ścigania.

Przysługuje Ci również uprawnienie do przesłania zawiadomienia pocztą. W takim przypadku zawsze należy wysłać zawiadomienie listem poleconym. Po wysłaniu pamiętaj by zachować dowód nadania listu. W praktyce nie radziłabym złożenia zawiadomienia mailowo lub telefonicznie. W takim przypadku nie mamy pewności, że zawiadomienie dotarło do odpowiedniego organu.

Podsumowując warto wskazać, iż składając zawiadomienie trzeba zawrzeć w nim jak najwięcej informacji, gdyż będą one pomocne w dalszych czynnościach. Oczywiście nie musimy szczegółowo wskazywać każdej okoliczności. Jeżeli organ będzie miał jakieś pytania lub wątpliwości wezwie Ciebie na przesłuchanie w charakterze świadka. Musisz się także liczyć z możliwością, że zawiadomiona przez Ciebie instytucja będzie chciała dokonać także innych czynności z Twoim udziałem przykładowo – dokonać oględzin lub badań.

Jeżeli nie wiesz jak napisać zawiadomienie w następnym artykule szczegółowo zostało opisane co powinno zawierać zawiadomienie o przestępstwie, jakie informacje i dane należy w nim podać.

Umów się na spotkanie z Adwokatem w siedzibie Kancelarii Adwokackiej przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 w Warszawie telefonicznie dzwoniąc pod nr 697053659 lub mailowo na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?

 1. Sylwia Winiarska pisze:

  Drodzy Czytelnicy,
  zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam,
  aplikant adwokacki Sylwia Winiarska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


sześć × 8 =