Ochrona danych adresowych świadka, w świetle znowelizowanego kodeksu postępowania karnego

Polska procedura karna przewiduje różne sposoby ochrony osób składających zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Osoba taka, o ile występuje w sprawie jako świadek może zgłosić wniosek o zastrzeżenie danych adresowych, również może zostać zastosowana względem jej instytucja świadka anonimowego.

Podkreślenia wymaga fakt, iż ustawą z dnia 28 listopada 2014 roku o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka zwiększono ochronę osób składających zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Wskazana nowelizacja zapewniła obligatoryjną ochronę osobie składającej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na takich samych zasadach ochrony, jaka przysługuje świadkowi. Na podstawie art. 148 § 2 k.p.k. dane dotyczące miejsca zamieszkania i miejsca pracy osoby składającej zawiadomienie o przestępstwie nie są zamieszczane w protokole przyjęcia zawiadomienia, tylko w załączniku do tego protokołu. W załączniku do protokołu muszą zostać przechowywane oryginały dokumentów zawierających dane dotyczące miejsca zamieszkania i miejsca pracy osoby, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, zaś do akt sprawy należy załączyć uwierzytelnione kserokopie tych dokumentów sporządzone w sposób uniemożliwiający zapoznanie się z tymi danymi.

Podkreślenia wymaga fakt, iż przedmiotowy artykuł nie ma zastosowania do miejsca pracy świadka, będącego funkcjonariuszem publicznym składającego zeznania w związku z pełnioną funkcją, chyba że dla dobra postępowania karnego nie powinno ono zostać ujawnione w protokole.

Zgodnie z art. 156 a k.p.k. dane dotyczące miejsca zamieszkania i miejsca pracy świadka i pokrzywdzonego oraz oryginały dokumentów znajdujące się w załączniku adresowym do akt sprawy udostępnia się wyłącznie organom państwowym oraz organom samorządu terytorialnego na ich żądanie. Przedmiotowy artykuł umożliwia również udostępnienie tych danych także na wniosek innych instytucji lub osób, jeżeli przemawia za tym ich ważny interes. Artykuł 156 a k.p.k. nie określa, jaki organ jest właściwy do podjęcia decyzji o udostępnieniu danych lub dokumentów znajdujących się w załączniku adresowym. Jednak mając na względzie art. 156 k.p.k. należy przyjąć, iż właściwy jest organ, który rozstrzyga wniosek o udostępnianie akt sprawy. I tak, w postępianiu sądowym będzie to prezes sądu, zaś w postępowaniu przygotowawczym prokurator lub organ nieprokuratorski, w zależności od tego, jaki jest procesowy status organu lub osoby wnoszącej o udostępnienie tych danych lub dokumentów. Rozpoznanie wniosku o udostępnienie informacji danych dotyczących miejsca zamieszkania i miejsca pracy świadka i pokrzywdzonego następuje w formie zarządzenia. Warto zwrócić uwagę, iż zarządzanie wydane na podstawie art. 156a k.p.k. nie jest zaskarżalne zarówno w postępowaniu sądowym, jak i postępowaniu przygotowawczym.

Reasumując należy wskazać, iż nowelizacja z pewnością zapewni bezpieczeństwo osób, które składają zawiadomienie o możliwości przestępstwa. Takie działania ustawodawcy uchronią osoby od działań ukierunkowanych na zastraszanie i zmianę zeznań. Jest to dość istotny krok w kierunku bezpieczeństwa osób, które zdecydowały się złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Adwokat Mariusz Stelmaszczyk – e -mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl, nr tel. kom. +48 697 053 659 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Ochrona danych adresowych świadka, w świetle znowelizowanego kodeksu postępowania karnego

 1. Sylwia Winiarska pisze:

  Drodzy Czytelnicy,
  zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam,
  aplikant adwokacki Sylwia Winiarska

 2. Bogumił pisze:

  Zapytania:
  1. Czy składający zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa jest również osoba niewłaściwą do uzyskania wglądu do akt i wykonanie kopii wskazanych akt w świetle art. 156 i 156a kpk .
  2. Kro decyduje o wglądzie do akt założonych przez prokuraturę w ramach pomocy prawnej – prokurator prowadzący postępowanie czy zakładający akta, związane ze świadczoną pomocą prawną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


3 − dwa =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>