Przesłuchanie świadka przestępstwa z udziałem biegłego psychologa w postępowaniu karnym

Celem niniejszego artykułu jest wskazanie sytuacji, w których świadek (w tym także pokrzywdzony) może zostać przesłuchany z udziałem biegłego psychologa. Często do tego typu przesłuchań dochodzi w przypadku przestępstw związanych z wypadkami drogowymi lub związanych z znęcaniem się nad najbliższymi.

Kiedy Sąd może dopuścić dowód z przesłuchania świadka z udziałem biegłego psychologa ?

Kodeks postępowania karnego w art. 192 § 2 stanowi, że przeprowadzenie przesłuchania świadka z udziałem biegłego dopuszczalne jest wówczas, gdy istnieje wątpliwość co do:

  • stanu psychicznego świadka – przykładowo w odniesieniu do osób chorych psychicznie;

  • stanu rozwoju umysłowego świadka – przykładowo w odniesieniu do osób małoletnich;

  • zdolności świadka postrzegania lub odtwarzania spostrzeżeń – przykładowo w przypadku osób uzależnionych od alkoholu lub narkotyków.

Należy wskazać, iż są to jedyne okoliczności w jakich Sąd może przeprowadzić czynności przesłuchania z udziałem biegłego. W orzecznictwie wskazuje się możliwość wykorzystania takiego dowodu, dla ustalenia, czy dany świadek nie ma luk pamięciowych, tendencji do fantazjowania. Warto wskazać, iż wykluczone jest powołanie biegłego celem stwierdzenia – czy dany świadek kłamie. Sądy wielokrotnie odnosiły się tej kwestii i stwierdzały, że podstawą wniosku o przeprowadzenie czynności procesowej z udziałem biegłego dla określenia stanu świadka nie może być, nawet uzasadnione przekonanie strony o niezgodności zeznań z rzeczywistością. Podstawą wniosku mogą być bowiem wyłącznie okoliczności uzasadniające podejrzenie istnienia wskazanego w tym przepisie stanu psychicznego świadka.

Jak wygląda przesłuchanie z udziałem biegłego z zakresu psychiatrii ?

Przesłuchanie świadka przy udziale biegłego polega na tym, że dany biegły uczestniczy w rozprawie. W tym czasie obserwuje przebieg przesłuchania świadka. Przysługuje mu również prawo zadawania pytań, które mogą dotyczyć kwestii istotnych dla skonstruowania opinii. Następnie biegły sporządza opinię, w której wskazuje jaki jest stan psychicznego świadka. Opinia może zostać sporządzona pisemnie po przesłuchaniu lub biegły może wydać opinię ustną w toku rozprawy przed Sądem.

Końcowo należy wskazać, iż przeprowadzenie przedmiotowego dowodu, nie może oceniać zeznań świadka. Taką czynność dokonuje wyłącznie Sąd. Zadaniem biegłego psychologa jest przedstawienie opinii co do osobowości świadka, zdolności postrzegania oraz odtwarzania spostrzeżeń.

Adwokat Mariusz Stelmaszczyk– e -mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl, nr tel. kom. +48 697 053 659 

Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Przesłuchanie świadka przestępstwa z udziałem biegłego psychologa w postępowaniu karnym

 1. Sylwia Winiarska pisze:

  Drodzy Czytelnicy,
  zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.
  Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam,
  aplikant adwokacki Sylwia Winiarska

 2. Łukasz pisze:

  Dzień dobry!
  Jestem oskarżonym o pomówienie. Jednym ze świadków wystepujących przeciwko mnie jest chora na psychozę afektywną dwubiegunową – straszliwie kłamie. Czy jako oskarżony, mogę wnioskować o ponowne jej przesłuchanie, w obecności biegłego?

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam Panie Łukaszu, powinien Pan wysłać do Sadu pismo – wniosek o ponowne przesłuchanie świadka z udziałem biegłego psychologa w związku z wątpliwościami co do stanu psychicznego świadka.

   W piśmie proszę powołać się na przepis art. 192 par. 2 k.p.k., zgodnie z którym, jeżeli zachodzi wątpliwość co do stanu psychicznego świadka, zdolności świadka do postrzegania lub odtwarzania postrzeżeń Sąd może zarządzić przesłuchanie świadka z udziałem biegłego psychologa, a świadek nie może się temu sprzeciwić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


7 × cztery =