O autorach

Witajcie,

prowadzimy Kancelarię Adwokacką specjalizującą się w sprawach karnych, w szczególności w sprawach karnych, w których występują osoby pokrzywdzone, a których dobra chronione prawem, np. zdrowie, wolność, mir domowy, godność i dobre imię, mienie zostały naruszone przestępstwem. Specjalizujemy się również w sprawach o dochodzenie od Zakładów Ubezpieczeń wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia przez osoby poszkodowane w wypadkach drogowych.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu Klientów zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak również na etapie postępowania sądowego.

Nasz zespół tworzą Adwokat Mariusz Stelmaszczyk oraz Adwokat Agnieszka Rzeszut.

Prowadzimy Kancelarię Adwokacką w:

 • Warszawie przy ul. Nowy Świat 47 lok. 4 (kontakt: tel. 697 053 659 mailowy: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl,  lokalizację Kancelarii oraz mapkę dojazdu znajdziesz w zakładce kontakt).

Nasz zespół:

Adwokat Mariusz Stelmaszczyk
Mariusz_Stelmaszczyk_s

Nazywam się Mariusz Stelmaszczyk. Mam 39 lat i jestem adwokatem. Wiedzę i doświadczenie w zakresie w sprawach o wypadki drogowe oraz w dochodzeniu od zakładów ubezpieczeń wypłaty odszkodowań na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach drogowych zdobyłem w trakcie orzekania jako sędzia Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza,  w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia, a także podczas praktyki adwokackiej.

Kontakt telefoniczny:  697 053 659
Kontakt mailowy: 

 biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Adwokat Agnieszka Rzeszut
Agnieszka_Rzeszut

Nazywam się Agnieszka Rzeszut i jestem adwokatem. Przez cały okres aplikacji współpracowałam z adwokatem Mariuszem Stelmaszczykiem. Specjalizuję się w sprawach o dochodzenie zadośćuczynienia oraz odszkodowania na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Kontakt telefoniczny:  697 053 659
Kontakt mailowy:

rzeszut@adwokat-stelmaszczyk.pl

16 odpowiedzi na O autorach

 1. jacek pokrzywdzony ..czy poszkodowany pisze:

  Witam serdecznie
  Zglosiłem wniosek o ściganie nieznanej osoby która zabrała plecak z laptopem z tramwaju którym jechałem [zgłoszenie mogło byc przyjęte po 14 dniach od zdarzenia wartość szkody – 1300 zł) W tramwaju był monitoring . Został on zabezpieczony. Na materiale jest widoczna osoba która plecak zabrała i wysiadła z tramwaju.
  P0 14 dniach zgłosiłem wniosek o ściganie i postępowanie zostało wszczęte- tak sądzę choć nie dostałem żadnego potwierdzenia.
  Pytanie: Czy na tym etapie jako poszkodowany(pokrzywdzony) , mam prawo do obejrzenia tego materiału lub /i (na podst art. 156 § 2 zd. 3 KPK ) sporządzenia kopii zabezpieczonego nagrania monitoringu ? …Pan Policjant prowadzący twierdzi że nie. Mnie wydaje się to absurdem , gdyż mając wizerunek sprawcy mam szansę odnalezienia Go. Natomiast znając realia, Policja szybko umorzy takie postępowanie i skuteczność będzie żadna. Nie muszę dodawać że w laptopie były bardzo ważne dla mnie dane a mniej istotna jest wartość materialna laptopa. Więc zależy mi o wiele bardziej na odzyskaniu danych niż na ukaraniu sprawcy. / Pozdrawiam

  • Sylwia Winiarska pisze:

   Szanowny Panie Jacku,
   ma pan prawo do zapoznania się z aktami postępowania i składania wniosków dowodowych. Jeżeli nie zostaną Panu udostępnione akta proszę złożyć zażalenie na zarządzenie. Więcej na temat może Pan przeczytać w tym artykule http://pokrzywdzonyprzestepstwem.info/?p=207. Na Pana miejscu złożyłabym wniosek o udostępnienie akt i w zależności od ich zawartości złożyłabym odpowiednie wnioski – przykładowo o przesłuchanie ponowne Pana, czy innych świadków zdarzenia. Nawet jak nie zostaną Panu udostępnione akta to proszę złożyć wniosek o ponowne przesłuchania Pana. Na przesłuchaniu może Pan poprosić o odtworzenie nagrania i wtedy może Pan powiedzieć czy zna sprawcę.
   Z wyrazami szacunku,
   aplikant adwokacki
   Sylwia Winiarska

 2. kuzynka pisze:

  Witam,
  kuzyn podczas porannej kontroli został zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu. Został osadzony na 24 godziny, odbyła się sprawa sądowa w której nie wziął udziału z powodu wstydu. Otrzymał wyrok nakazujący zapłatę ok. 8 tyś zł łącznej kary ( pieniądze już wpłacił na konto sądu) oraz zakaz prowadzenia aut na 3 lata. Mam pytanie: czy istnieje możliwość napisania do sądu wniosku o ponowne rozpatrzenie jego sprawy, jest on osobą bardzo przeżywającą to co się stało, nie spożywa alkoholu, w dzień poprzedzający nieszczęsny poniedziałek był na imprezie, wsiadł za kierownicę będąc pewny, że może już kierować, a najważniejsze jest to , że jest człowiekiem cieszącym się dobrą opinią i on sam wszystkim pomaga, teraz nie można pomóc jemu 🙁 Bardzo proszę o odpowiedź czy istnieje jakakolwiek możliwość zmiany wyroku?
  Pozdrawiam

  • Sylwia Winiarska pisze:

   Szanowna Pani,
   jeżeli jest to wyrok nakazowy to można złożyć w ciągu 7 dni sprzeciw od tego wyroku. Wówczas sprawa będzie rozpatrywana na zasadach ogólnych – tj. będzie przesłuchany oskarżony oraz świadkowie. Po przeprowadzeniu rozprawy będzie wydany wyrok.
   Z wyrazami szacunku,
   aplikant adwokacki
   Sylwia Winiarska

 3. Anna pisze:

  Witam,
  Mój sąsiad samowolnie nawozi na nieutwardzoną drogę gminną, graniczącą z moim ogrodzeniem – kamień, którym dodatkowo podsypuje moje ogrodzenie. Po kilku latach takiego działania, dolna płyta w ogrodzeniu jest całkowicie zasypana a przejeżdżające ciężkie pojazdy sąsiada rozjeżdżają niestabilne podłoże co doprowadza do rozsadzania dolnych płyt oraz niszczenia mojego ogrodzenia. Ponieważ przeprowadziliśmy remont uszkodzonego ogrodzenia a sąsiad ponownie nawiózł kamienia na drogę, zmuszeni byliśmy wezwać policję. Podczas interwencji mój syn złożył zawiadomienie o niszczeniu mienia. Zostaliśmy przesłuchani „na notatkę”, dodatkowo jako właścicielka chciałam złożyć wniosek o ściganie z art. 288. Niestety wg. Policji nie przysługuje mi takie prawo ponieważ prowadzone są tylko czynności wyjaśniające. Chciałabym dowiedzieć się czy faktycznie nie mogę złożyć wniosku o ściganie sąsiada za uszkodzenie mienia, czy mogę zapoznać się z aktami prowadzonych czynności wyjaśniających i czy jeśli policja umorzy postępowanie, będę mogła złożyć wniosek o ściganie bezpośrednio do prokuratury?
  Pozdrawiam,
  Anna

  • Sylwia Winiarska pisze:

   Szanowna Pani Anno,
   może Pani złożyć w każdym czasie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Nawet jak toczy się postępowanie to Pani zawiadomienie będę dołączone do sprawy, jeżeli postępowanie nie jest wszczęte to Pani zawiadomienie będzie asumptem do jego prowadzenia. Takie zawiadomienie może Pani złożyć w formie ustnej, bądź pisemnej do Prokuratury lub na Komendę. W przypadku wszczęcia postępowania może Pani zapoznać się aktami, ponieważ występuje Pani jako pokrzywdzona. W tym zakresie należy złożyć odpowiedni wniosek do prowadzącego postępowanie.
   Z wyrazami szacunku,
   aplikant adwokacki
   Sylwia Winiarska

 4. przerazona pisze:

  Witam. Dostalam wezwanie na rozprawe jako oskarzona. Ale nie mam mozliwosci jechania gdyz rozprawa jest Warszawie. Mam male dziecko i nie mam jej z kim zostawic na taki okres czasu, a takze nie mam mozliwosci finansowych, bo nie pracuje i mam tylko 500+. Sedzia odrzucila moja prosbe, zeby rozprawa odbyla sie pod moja nieobecnosc. Czy moge wnioskowac o przesluchanie w mojej miejscowosci? Prosze o jak najszybsza odp, bo nie wiem co robic

  • Sylwia Winiarska pisze:

   Szanowna Pani,
   przesłuchanie w drodze pomocy prawnej ma zastosowanie wyłącznie do świadków. W Pani przypadku można złożyć wniosek na podstawie art. 37 k.p.k. do Sądu przed którym zawisła jest sprawa o przekazanie sprawy do Sądu właściwego według Pani zamieszkania ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości. Przedmiotowy wniosek rozpatruje Sąd Najwyższy. Pragnę jednak zasygnalizować, iż przekazanie spraw w takich przypadkach ma charakter wyjątkowy.
   Z wyrazami szacunku,
   aplikant adwokacki
   Sylwia Winiarska

 5. oszukany pisze:

  doby wieczór. chcialbym zapytać co powinienm zrobić aby moja sprawa (zgłoszenie o popełnieniu przestepstwa) zgłoszona do prokaratury w pierwszych dniach sierpnia nie rusza z miejsca. okazalo sie, ze złoszenia dokonałem w prokuraturze niewłasciwej miejscowo, przekazała ona sprawę do właściwej prokuratury, a ta wniosła spór do prokuratury okręgowej właśnie o tę właściwość miejscową. od sierpnia ani widu ani słychu. dzwniąc do prokuratury rejonowej, która wniosła spór dowiedziałem się, że „trzeba czekać” bo okregowa nie odpowiada…czy mam czekać w nieskończoność? Jak ruszyć sprawę? z góry dziękuję za odpowiedz!

  • Sylwia Winiarska pisze:

   Szanowny Panie, w takiej sytuacji najlepiej jest skonstruować pismo z prośbą o pilne rozpoznanie sprawy. Proszę w przedmiotowym piśmie opisać kiedy zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oraz jak długo rozpoznawana jest sprawa. Jeżeli pismo nie przyniesie oczekiwanego skutku może pan wnieść skargę na przewlekłość postępowania.
   Z wyrazami szacunku,
   aplikant adwokacki
   Sylwia Winiarska

 6. Anna W pisze:

  Witam serdecznie i proszę o pomoc moja sprawa dotyczy alimentów na dzieci , mianowicie były małżonek ma zasadzone alimenty na dzieci od sierpnia 2015 roku nie płaci zupełnie , pierwsze doniesienie do prokuratury zakończyło się dla niego wyrokiem skazujacym w zawieszeniu – nie zobligowalo go to do płacenia , w sierpniu tego roku złożyłam kolejne doniesienie o uporczywym uchylaniu się , we wrześniu na policji złożyłam zeznania w tejże sprawie a dziś odebrałam pismo z prokuratury o umorzeniu postępowania -na zasadzie Art.17 par 1pkt 2 z powodu braku znamion czynu zabronionego . Czyli wnioskuję, ze prokurator uznaje iż przestępstwo z Art 209 i nie wykonanie wyroku sądu jest dopuszczalne , jeden prokurator stawia zarzuty a inny umarza , proszę o pomoc co mogę zrobić w tej sytuacji , chce złożyć zażalenie na czynności prokurator ale mam na to 7 dni i nie wiem od czego zacząć

  • Sylwia Winiarska pisze:

   Szanowna Pani Anno,
   podejrzewam, iż postępowanie zostało umorzone z uwagi na brak znamienia uporczywości. Oznacza to, że aby móc mówić o przestępstwie z art. 209 k.k. sprawca musi uporczywie uchylać się od niepłacenie alimentów przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
   W Pani sytuacji radzę jak najszybciej zapoznać się z aktami i złożyć zażalenie na postanowienie o umorzeniu dochodzenia.
   Z wyrazami szacunku,
   aplikant adwokacki
   Sylwia Winiarska

 7. Anna pisze:

  Witam,
  zgłosiłam na policję zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art.190a KK (uporczywe nękanie), wskzałam podejrzanego. Nie złożyłam jednak wniosku o ściganie, a policjantka przyjmująca zgłoszenie nie pouczyła mnie o tym. Postępowanie w formie dochodzenia zostało wszczęte. Po przesłuchaniu świadków prokurator umorzył jednak dochodzenie, ze względu na brak wniosku o ściaganie oraz ze względu na to, że czynu nie popełniono. Czy przysługuje mi zażalenie? Czy zażalenie powinno wnosić o oddalenie postanowienie w części, bowiem prokurator trafnie uznał, że nie ma wniosku o ściganie?
  Z góry dziękuje za odpowiedź!

  Anna

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, składając zażalenie na postanowienie Prokuratora o umorzeniu dochodzenia powinna Pani żądać jego uchylenia przez Sąd i przekazania sprawy Prokuratorowi do ponownego rozpoznania. Jednocześnie powinna dołączyć Pani do zażalenia oświadczenie – wniosek o ściganie popełnionego na Pani szkodę przestępstwa nękania.

 8. Tajemniczy pisze:

  Witam

  Od pewnego czasu zastanawiam sie co zrobić żeby poprawić byt mamy tzn.: chodzi o jej mieszkanie.Mama mieszka w komunalnym mieszkaniu i mieszkała w nim sama od pewnego momentu bo piętra wyżej były zdemolowane. Pewnego razu powiedziano mamie ze cały budynek komunalny idzie do generalnego remontu. I faktycznie cały budynek zaczęli remontować tzn.: elewacja,dach,i wszystkie mieszkania prócz mamy.Zrobili nowa piwnice za budynkiem dla nowych mieszkańców. Mamy mieszkanie zostawili tak jak piwnice ta stara w klatce. Na pytanie dlaczego mamy mieszkania nie ruszyli ani tej starej piwnicy burmistrz i zakład komunalny odpowiedział bezczelnie ze mam doprowadziła mieszkanie i piwnice do takiego staniu i ma sobie to sama zrobić. Dodam ze moja mam ma 61 lat jest po udarze bez nałogów,bez pracy, walcząca o rentę z bezdusznym zus-em. Przetarg na ten budynek wygrała jedyna firma budowlana w miejscowości w której mieszka mama.Nawet pracownicy tej firmy mówili mamie,że będzie sie wyprowadzać na razie bo cały budynek będzie generalnie remontowany. Zastanawiam się czy nie doszło do przekrętu budowlanego pomiędzy burmistrzem,firma budowlana i zakładem komunalnym. Może państwo będą potrafili mi doradzić jakie kroki można wykonać żeby mamie żyło sie lepiej. Pozdrawiam…

  • Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, podał pan zbyt mało szczegółów, bym mógł Panu pomóc. Jeśli w Pana ocenie mogło dojść do popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez Burmistrza może Pan złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


9 − pięć =